Sposób jazdy

Rower posiada dwa napędy: ręczny i nożny. Działają od siebie niezależnie, co oznacza że można jechać samymi rękami, samymi nogami lub nogami i rękami jednocześnie. Tempo w jakim kręcimy jest niezależne. Napęd nożny jest taki sam jak w klasycznym rowerze – stopy są ustawione przeciwstawnie. Raz naciskamy prawy pedał, raz lewy. W napędzie ręcznym obie strony pracują synchronicznie – prawa i lewa ręka jednocześnie naciskają do dołu lub ciągną do góry.

Napęd górną częścią ciała

  • Same ręce – nieruchome plecy i kręcimy samymi rękami.
  • Plecy i ręce – najbardziej wydajny sposób napędu.  Największy napęd wykonują plecy, a ręce robią ruch dodatkowy. Pochylamy się do przodu i do tyłu.
  • Same plecy – unieruchamiając ręce wykonujemy ruch tylko plecami.

Jazda samymi nogami.

  • dolna – opieramy się na pedałach ręcznych, które pozostają w pozycji dolnej
  • górny – plecy prosto, a pedały ręczne trzymamy luźno

Przełożenia

Oba napędy moją możliwość zmiany przełożenia. Pozwala to dostosować siłę do sytuacji, aby nie było zbyt ciężko i z drugiej strony by napęd był efektywny. Szczególnie ważne jest to przy napędzie ręcznym. Ręce, szczególnie na początku, są słabsze niż nogi. Potrzebują takie przełożenia, żeby dały radę kręcić.

Hamowanie

Hamowanie odbywa się za pomocą ręcznych klamek. Ręce powinny się znajdować w dolnym położeniu. Łagodne hamowanie możliwe jest także w ołożeniu górnym, Jednak gwałtowniejsze spowoduje, że pedały się same przekręcą do pozycji dolnej.

Skręcanie i sygnalizacja zmiany kierunku ruchu

Skręcanie jest równie proste jak na zwykłym rowerze. Trzymając obie ręce można nawet pedałować. Trochę inaczej jest, gdy trzeba zasygnalizować zmianę kierunku jazdy. Utrzymane kierunku jazdy jedną ręką wymaga trochę doświadczenia, jednak nie da się jednocześnie pedałować.

Nauka jazdy

  1. Znajdź miejsce gdzie jest mały ruch
  2. Zacznij jechać używając nóg.
  3. Spróbuj hamować
  4. Mając przed sobą wolny i prosty odcinek drogi jedź wolno. Zacznij powoli kręcić pedałami ręcznymi.